fot. PAP/Art Service 2

Premier w Karpaczu: Wyłączyć wydatki na obronność z procedury nadmiernego deficytu

Premier Mateusz Morawiecki proponuje wyłączenie wydatków na obronność z procedury nadmiernego deficytu. Propozycja ta padła podczas debaty z premierami Polski i Słowenii w Karpaczu. Szefowie rządów rozmawiali na temat odbudowy Europy.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na kwestię zapewnienia bezpieczeństwa. Bez suwerennego państwa nie da się rozwijać. Przykładem jest Ukraina, gdzie sytuację destabilizuje Rosja.

Zdaniem premiera w Europie powinniśmy posiadać silne mechanizmy odstraszania. Do tego potrzebne są środki finansowe. Polski rząd liczy też na sojusze.

Może warto wyłączyć poza nawias procedury deficytu i wydatki na obronność. Dlaczego kraje, które wydają 1 proc. na obronność, mają być tak samo traktowane w tej procedurze, jak te, które wydają ponad 2 proc.? Polska jest w grupie krajów, które wydają 2 proc. i tym samym tworzy tarczę bezpieczeństwa wobec krajów, które wydają tylko 1 proc. – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że będzie głośno podnosił swój pomysł na forum UE.

Procedura nadmiernego deficytu może objąć wiele krajów. Państwa UE były zmuszone do zawieszenia wydatków w celu ratowania gospodarki przed koronakryzysem.

Zbyt wysoki deficyt może zmusić rządy do cięć. Niewykluczone, że zaciskanie pasa zaczną od ograniczania wydatków na obronność.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl