fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Aż 90 proc. firm w Polsce nie upomina się o swoje płatności

Problem zatorów dotyka zwłaszcza przemysł, handel i transport. Mimo że przeterminowane płatności i niesolidni kontrahenci wciąż są zmorą dla firm, 90 proc. z nich ma opory, by upomnieć się o swoją należność.

Jedna niezapłacona faktura, która w swoim przeterminowaniu przekroczyła 60 dni to problem, który dotyka blisko 50 proc. firm.

– W czwartym kwartale 2018 roku było to 53 proc., teraz jest 49mówił prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Z fakturami przeterminowanymi nieco ponad 30 dni boryka się 60 proc. firm. Opóźnienia w płatnościach to nie jest jedyny problem, bo – jak pokazują badania BIG InfoMonitor – do przelewu często w ogóle nie dochodzi.

– Pytamy w tym badaniu również o to, ile firm, które mają przeterminowane faktury, potem nie obejrzy tych pieniędzy, czyli nie otrzyma płatności. I aż 27 proc. mówi: „No ja w zasadzie mogę o tych pieniądzach zapomnieć. One już do mnie nigdy nie wracają” – powiedział Sławomir Grzelczak.

Dzieje się tak w co dziesiątym przypadku. Sporo firm dotkniętych problemem zatorów płatniczych myśli o upadłości. W ubiegłym roku groziło to sześciu procentom poszkodowanych przedsiębiorców. Zatrważa jednak fakt, że aż 90 proc. firm w Polsce nie upomina się o swoje płatności.

Około połowa z tych 90% mówi, że się nie upomina, a druga upomina się, ale tylko u mniejszych kontrahentów. Tych większych nie chce straszyć i woli poczekać – tłumaczył prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Jak podkreślił Sławomir Grzelczak, taka postawa rzadko się opłaca. Wezwanie do zapłaty albo wpis do rejestru dłużników jest znacznie tańszą opcją niż wejście na drogę sądową.

– W sytuacji, w której się upominamy, musimy się liczyć z tym, że kontrahent będzie w jakiś sposób źle reagował na to i być może się obrazi – zaznaczył Sławomir Grzelczak.

Taka postawa powinna zmuszać do refleksji, czy aby na pewno jest to odpowiedni partner do jakiejkolwiek współpracy. Zatorom płatniczym ma przeciwdziałać przyjęta w lipcu przez Sejm ustawa, która na większe firmy nakłada obowiązek raportowania praktyk płatniczych.Wejdzie ona w życie z początkiem 2020 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl