MR: konkursy pilotażowe na obligacje społeczne

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło dwa konkursy pilotażowe na obligacje społeczne. Jest to innowacyjny mechanizm finansowania usług społecznych, np. dotyczących bezrobocia czy bezdomności oparty na tzw. zasadzie „zapłaty za rezultaty”.

Odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów społecznych instytucje publiczne miałyby współpracować z organizacjami pomocowymi i inwestorem, w celu pozyskania środków na finansowanie. W przypadku osiągnięcia zakładanych celów instytucja zwracałaby inwestorowi wkład finansowy wraz z bonusem.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreśla, że jest to całkiem nowe podejście do finansowania usług społecznych w Polsce.

Obligacje społeczne pozwalają na lepsze powiązanie świadczonych usług społecznych z rezultatami, które chcemy osiągnąć. Dla nas to rozwiązanie może być o tyle ciekawe dlatego, że często w tym obszarze polityki społecznej spotykamy się z zarzutami, że nie zawsze te cele, które sobie zakładamy, są osiągane. Tu właśnie jest bardzo silne powiązanie osiągniętych rezultatów z właśnie finansowaniem danego typu usług – wskazuje Jerzy Kwieciński.

Konkursy na obligacje społeczne to kolejne konkursy pilotażowe z obszaru innowacji społecznych w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. Resort rozwoju chce sprawdzić czy w Polsce sprawdzi się rozwiązanie stosowane wcześniej m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii czy USA.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 20. września do 31. października. Planowany budżet to łącznie ponad 30 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl