ŚDM: wieczorem Droga Krzyżowa na krakowskich błoniach

Wieczorem na krakowskich Błoniach odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem Ojca św. Franciszka. Droga Krzyżowa, w której weźmie udział młodzież z całego świata, będzie miała charakter nabożeństwa, które tradycyjnie w Wielki Piątek odbywa się w Koloseum. Transmisję z ŚDM przeprowadzają Radio Maryja i TV Trwam.

Autorem rozważań Drogi Krzyżowej jest ks. bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Będą one oparte o 14 uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy.

Ks. Marek Hajdyła, szef sekcji Wydarzeń Centralnych, mówi, że pomimo bariery językowej każdy będzie mógł przeżyć Drogę Krzyżową.

– Żeby treść dotarła, szukamy prostych, ale pięknych, uniwersalnych form. Jedne dotyczą etiud – krótkich etiud baletowo-pantomimicznych – które w nowoczesnym języku baletu i tejże właśnie formy sztuki pokażą – dosłownie – półminutowe etiudy, przy każdej stacji oddające treść danej stacji w języku nowoczesnym. Do tego dochodzi oczywiście warstwa muzyczna. Mały chór i orkiestra kameralna – smyczkowa będą wykonywać w czasie tych etiud krótkie fragmenty znanych klasycznych utworów pasyjnych, ale na tym tle będą się pojawiać bardzo delikatne, myślę, że młodzieży bliskie, improwizacje jazzowe – tłumaczyks. Marek Hajdyła.      

Po południu Papież Franciszek wraz z Premier RP Beatą Szydło odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. Planowane jest wystąpienie Ojca św. i szefowej polskiego rządu.

Na zakończenie dnia Biskup Rzymu spotka się z młodymi zgromadzonymi przed oknem na Franciszkańskiej 3.

RIRM

drukuj