fot. twitter.com/DanielObajtek

Spółki Skarbu Państwa aktywnie pomagają w walce z pandemią

Spółki Skarbu Państwa pomagają w walce z epidemią koronawirusa. Aktywnie pomaga m.in. PKN Orlen, Azoty, Polfa Tarchomin czy KGHM.

Na Okęciu wylądował w poniedziałek samolot z bardzo pożądanym w ostatnich tygodniach ładunkiem – maseczkami ochronnymi. Zakupił je PKN Orlen. To pierwsza partia – milion sześćset tysięcy sztuk. Łącznie maseczek będzie znacznie więcej.

– Podjęliśmy decyzję, by przeznaczyć dodatkowo 60 mln zł na zakup 7 mln masek – zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Orlen jest jedną z pierwszych spółek, która włączyła się w walkę z epidemią. Firma w ekspresowym tempie uruchomiła produkcję płynu dezynfekującego. Cieszy się on ogromnym popytem. Dlatego produkcja będzie zwiększana.

– W marcu będzie to 2,5 mln litrów, a w kwietniu już 5 mln litrów. Myślę, że będzie wyraźna poprawa dostępności – oznajmił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zakup maseczek ochronnych dla szpitali oraz produkcja płynu dezynfekującego to nie jedyne sposoby walki z koronawirusem, w jakie angażuje się PKN Orlen.  Koncern obniżył także ceny paliw.

– Dziś mamy najniższe ceny paliw w Europie. Orlen dzieli się marżą z Polakami – powiedział Daniel Obajtek.

Te działania związane w walką z epidemią są realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu.

– Jest to normalne, że firma tej wielkości jaką jest Orlen, która działa na tym rynku i nie tylko na tym rynku, musi pomóc – podkreślił prezes koncernu paliwowego.

W pomoc włączają się inne spółki Skarbu Państwa. Produkcję płynu dezynfekującego uruchomiły Azoty, Polfa Tarchomin czy KGHM. Koncern w ubiegłym tygodniu zakupił także transport maseczek oraz respiratory.

– Polska Grupa Zbrojeniowa podjęła się również produkcji maseczek, fartuchów, gogli. W miarę możliwości organizujemy to w ramach spółek Skarbu Państwa – poinformował Jacek Sasin.

PZU, Totalizator Sportowy i Poczta Polska zakupiły dla Państwowej Inspekcji sanitarnej samochody. Ważnego zadania podjęły się też Polskie Linie Lotnicze LOT.

– Polskie Linie Lotnicze LOT realizują program „LOT do domu” wspólnie z PKP Intercity i z Polonusem – wskazał minister aktywów państwowych.

Z usług LOT korzystają także inni Europejczycy.

Grupa Niemców przyleciała do Warszawy z Arabii Saudyjskiej, skąd następnie przetransportowano ich do Berlina. Walka z koronawirusem toczy się na wielu frontach. Na każdym potrzeba wiele zaangażowania.

TV Trwam News

drukuj