Spotkanie prezydenta RP z szefem PKW

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś z Wojciechem Hermelińskim, szefem Państwowej Komisji Wyborczej. Tematem rozmów ma być procedowana obecnie w Senacie ustawa dot. prawa wyborczego. O spotkanie poprosił sam przewodniczący PKW. Jego zdaniem, zmiany to próba przekształcenia Krajowego Biura Wyborczego w „agendę rządową”.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta podkreślają, że prezydentowi zależy na tym, by nowa ustawa nie zakłócała wyborów oraz nie doprowadziła do „powtórki z 2014 r., kiedy to do doszło do kompromitacji PKW”.

Wydaje się, że Pan przewodniczący Hermeliński próbuje storpedować zmiany – mówi poseł PiS Marcin Horała.

PKW zgłosiło 21 uwag (z czego 18 merytorycznych) do tego projektu. W toku prac nad ustawą (w I i II czytaniu) z tych 18 uwag uwzględniliśmy 14, czyli wydawałoby się, że rozwialiśmy prawie wszystkie wątpliwości PKW, a Komisja w międzyczasie zgłasza nowe uwagi. Wydaje mi się, że bardziej chodzi tu o zablokowanie zmian niż o wspólną pracę nad kształtem tego projektu. Jeżeli będą tam się pojawiały jakieś konstruktywne wątki i prezydent uzna, że podzieli się nimi z wnioskodawcami, to też się nad nimi zastanowimy – wskazuje Marcin Horała.

Nowelizacja prawa wyborczego zaproponowana przez PiS wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r. oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach, w których ilość mieszkańców przekracza 20 tys.

Nowe propozycje likwidują także możliwość głosowania korespondencyjnego oraz zmieniają tryb wyboru składu Państwowej Komisji Wyborczej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl