Konfederacja Kobiet RP zaapelowała do prezydenta ws. ellaOne

Konfederacja Kobiet Rzeczpospolitej zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o niezwłoczne podpisanie ustawy ograniczającej dostęp do ellaOne. Jest to  kolejny krok do wzmacniania w Polsce ochrony życia ludzkiego.

Do dokumentu dołączono blisko 20 tys. podpisów osób, które w ciągu zaledwie kilku dni podpisały petycję „Dobry krok w walce z pigułką”. Petycja trafiła do prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Jest to też wyraz poparcia dla działań szefa resortu, dążących do ograniczenia dostępności preparatu oraz informowania o jego szkodliwości.

Organizacje, które agresywnie walczą o dostępność tzw. „antykoncepcji awaryjnej”, reprezentują wąskie środowiska, głównie o charakterze feministycznym – podkreśliła Małgorzata Owczarska, prezes Konfederacji Kobiet RP. Dodała, że to nie jest głos „wszystkich Polek”, bo – wg badań – większość opowiada się za ochroną życia nienarodzonych.

– Obecna ustawa – zatwierdzona już przez Sejm i Senat – jest dobrym krokiem w kierunku ochrony życia w Polsce. Mówimy o przepisach, które preparat ellaOne, tak samo jak antykoncepcję awaryjną, wprowadzają jako środek dostępny wyłącznie na receptę, tym samym niedostępny dla dziewcząt między 15 a 18 rokiem życia bez kontroli lekarza i bez wiedzy rodziców. Uważamy, że jest to dobry krok uczyniony przez ministra Radziwiłła. Za to wręcz dziękujemy. Natomiast naszym oczekiwaniem jest, aby tego typu preparaty w ogóle nie funkcjonowały na polskim rynku, ponieważ powszechnie wiadomo, że są to środki wczesnoporonne – powiedziała prezes Konfederacji Kobiet RP.

Apel poparło także prawie 30 organizacji społecznych, w tym m.in. Fundacja Mamy i Taty, Fundacja Życie czy przedstawiciele komitetów organizacyjnych Marszu dla Życia i Rodziny z wielu miast w Polsce.

RIRM

drukuj