fot. flickr.com

MZ chce utworzyć Fundusz na odszkodowania za powikłania poszczepienne

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce utworzyć Fundusz na odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Fundusz nie obejmie wszystkich przypadków. Opracowaniem wstępnych założeń projektu zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny – czytamy w dzisiejszym „Naszym Dzienniku”.

GIS pracuje nad nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ustawa zobowiązuje rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Fundusz ma dawać szybką pomoc finansową rodzinie, której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych.

Z danych gazety wynika, że corocznie GIS odnotowuje około trzydziestu przypadków dzieci, które mają niepożądane objawy po szczepieniach.

Niepokojący jest już sam fakt, że funduszem miałby się opiekować GIS  – uważa Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

– Instytucja ta jest w konflikcie interesów. Jednocześnie ma czuwać nad wysoką tzw. wyszczepialnością, czyli liczbą zaszczepionych dzieci, a z drugiej strony nadzoruje też sprawę zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wiadomo też, że inspekcja sanitarna sprzedaje szczepionki, że magazynuje szczepionki – więc jest odpowiedzialna za ich jakość. I jeżeli nie dopełni tu swoich obowiązków, to przyjmując zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych wynikających np. z wadliwego przechowywania szczepionek, sama pod sobą kopie dołki. Nasze petycje mówią więc o tym, żeby zmienić instytucję, która zajmuje się nadzorowaniem sprawy niepożądanych odczynów szczepiennych – tłumaczy Justyna Socha.

Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP – niepożądanych odczynów poszczepiennych – będzie mogła starać się o odszkodowanie. Trzeba będzie złożyć stosowny wniosek w resorcie zdrowia.

Prace nad utworzeniem Funduszu są na wstępnym etapie. Do akceptacji Ministerstwa Zdrowia projekt trafi dopiero po konsultacjach społecznych.

RIRM

drukuj