Do Sejmu trafiły prezydenckie projekty 

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekty: ws. przywrócenia wieku emerytalnego oraz zakładający podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Ich złożenie prezydent obiecał w kampanii wyborczej.

Pierwszy z projektów obniża wiek emerytalny z obecnych 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kancelaria podkreśliła, że zmiany te będą dotyczyły osób objętych powszechnym systemem emerytalnym oraz rolników.

Z kolei projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększa kwotę wolną od podatku z 3 tys. zł do 8 tys. zł. W uzasadnieniu Kancelaria Prezydenta stwierdziła, że obecna kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny.

Ekonomistka prof. Grażyna Ancyparowicz mówi, że prezydent dotrzymał swoich obietnic. Oba złożone projekty są oczekiwane społecznie. Profesor wyraziła nadzieję, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej kraju kwota wolna od podatku będzie się zwiększać.

– Pan prezydent składał obietnicę. I rzeczywiście jest to rzecz niebywała, aby ludziom bez jakiegoś wyraźnego zagrożenia bytu narodowego czy z jakichś innych bardzo ważnych przyczyn, odbierać prawa nabyte. To nie rozwiązuje w ogóle problemu emerytur czy nawet szerzej – ubezpieczeń społecznych w Polsce. Bo niestety przez 25 lat, a w szczególności po tym zmianach w ‘99 roku i późniejszych, ten system został totalnie zniszczony po to, żeby można było zmusić ludzi do korzystania z komercyjnej formy zabezpieczenia ryzyka – m.in. starości, choroby i wielu innych – zauważa ekonomistka.

Ekspert dodaje, że projekt nie rozwiązuje jednak problemu emerytur i ubezpieczeń społecznych w Polsce. Wcześniej premier Beata Szydło zapowiadała, że z obniżeniem wieku emerytalnego zostanie przeprowadza analiza całego systemu emerytalnego. Wskutek tego miałyby także – w póxniejszym czasie – zostać podjęte decyzje dotyczące przyszłości OFE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl