fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Prezydent Andrzej Duda: Dobrze, że debata nt. reformy edukacji trwa

Dobrze, jeżeli dowiadujemy się, jakie są plany i pomysły, bo wtedy możemy nad tym dyskutować – powiedział o trwającej reformie edukacji i szkolnictwa wyższego prezydent Andrzej Duda w TV Trwam.

W tej chwili toczy się debata polityczna nt. reformy edukacji. Projekty przygotowuje minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

– Są to propozycje poddawane pod dyskusję. Ta debata cały czas trwa nad tym, jaki ostatecznie będzie kształt tej reformy. Wydaje mi się, że to dobrze, jeżeli dowiadujemy się, jakie są plany i pomysły, bo właśnie możemy nad tym dyskutować. To jest dobre, że ta debata się toczy. Można się zgadzać z pewnymi ideami, można się nie zgadzać, ale najważniejsze jest to, że można przedstawić swój punkt widzenia – zaznaczył szef państwa polskiego.

Prezydent Polski podkreślił, że absolutnie nie można powiedzieć, co jest lepsze – studia techniczne czy studia humanistyczne.

– Nigdy się z tym nie zgodzę. To jest po prostu inny rodzaj wykształcenia, a w związku z tym, inna rola społeczna (…). Nie może być takiej sytuacji, że zabraknie studiów humanistycznych kosztem studiów technicznych. To byłby wielki błąd. Jestem przekonany, że w takim kierunku reforma nie pójdzie – wskazał Andrzej Duda.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego odniósł się także do sposobu finansowania uczelni.

– Jestem zwolennikiem szkół wyższych publicznych (…). Natomiast z wielkim szacunkiem zawsze odnosiłem się choćby do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i do jego wielkiej misji zrealizowanej w najtrudniejszych czasach (…). KUL był tym miejscem w Polsce, gdzie mogła się wykształcić osoba z tzw. wilczym biletem – wyrzucona przez komunistów z innych uczelni – mówił prezydent.

Tutaj potrzebny jest pewien balans – akcentował szef państwa polskiego.

– Potrzeba nam i uczelni publicznych i uczelni prywatnych. Trzeba znaleźć zdrowy mechanizm podziału środków, ale także weryfikacji. Bardzo ważne jest to, żeby weryfikować jakość kształcenia, jak jest oferowana na uczelniach publicznych i prywatnych. I jedne i drugie powinny być weryfikowane na tych samych zasadach – oznajmił prezydent RP w TV Trwam.

RIRM

drukuj