P. Mucha: Prezydent RP zdecyduje, czy kontynuować prace nad tzw. ustawą degradacyjna w formie projektu prezydenckiego

Prezydent Andrzej Duda zdecyduje, czy prace nad tzw. ustawą degradacyjną kontynuować w formule projektu prezydenckiego – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Z kolei w czwartek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował, że jego partia nie będzie brała udziału w przygotowaniu przepisów w nowej formie. Dodał też, że PiS nie zostało poinformowane o zamiarze zawetowania ustawy.

Z przekazów medialnych wynika, że szef państwa polskiego chce kontynuować prace nad projektem i w najbliższych tygodniach zorganizuje spotkanie w tej sprawie m.in. z ministrem obrony narodowej i środowiskami kombatanckimi.

Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreślił, że podział w obozie władzy w sprawie ustawy jest niepokojący.

– Natomiast pozytywnie chcę podkreślić, że prezydent Andrzej Duda jest wierny temu, co powiedział wetując ustawę. On wtedy wyraźnie zasugerował, że to nie jest koniec tej sprawy, tylko że spotka się z ministrem obrony narodowej, szefem urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych oraz przedstawicielami organizacji kombatanckich właśnie po to, aby opracować założenia do nowego projektu. Gdyby na to spotkanie nie przyszedł pan minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, to było by bardzo źle. Świadczyłoby to o poważnym podziale między panem prezydentem a obozem PiS-u – zaznaczył Jerzy Bukowski.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu przepisów ws. degradacji i skierował je do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Wtedy zapowiedział też podjęcie konsultacji o nowym kształcie przepisów.

Ustawa zakładała m.in. możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 „sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl