A. Duda do Polonii: „praca, którą wykonujecie, jest wielką wartością”

O problemach polskich szkół w Wielkiej Brytanii oraz budowaniu wspólnoty między Polakami z zagranicy i Polakami w kraju mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu skierowanym do przedstawicieli młodej polskiej emigracji.

Do spotkania prezydenta z przedstawicielami Polonii doszło w siedzibie ambasady polskiej w Londynie. Andrzej Duda nawiązywał do rozmów z Polakami na emigracji, do jakich doszło w trakcie kampanii wyborczej, a także podziękował rodakom – w sposób szczególny nauczycielom – za ich aktywność na rzecz krzewienia polskości.

Rozmawialiśmy wtedy o sytuacji, w jakiej tutaj na miejscu są polska młodzież i nauczyciele, którzy uczą często z wielkim poświęceniem. Działając społecznie, uczą oni dzieci różnych przedmiotów, uczą języka polskiego po to, aby zachowały język, kształciły się w swoim ojczystym języku czy również po to, żeby była przechowywana i pielęgnowana nasza polska tradycja. Jestem państwu za to ogromnie wdzięczny – chcę to jeszcze raz bardzo mocno podkreślić – mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał przedstawicielom młodej emigracji o utworzonym w kancelarii Biurze ds. Kontaktów z Polakami Zagranicą. Na jego czele stanął minister Adam Kwiatkowski.

Chciałbym zapewnić, że będziemy wsłuchani w państwa głos. Ze wszystkich sił będziemy się starali realizować także i państwa oczekiwania. Chciałbym, żeby Polska bardziej wyszła poza swoje granice, wyszła właśnie do państwa, dlatego w tym pierwszym dniu naszej obecności w Londynie czczę pamięć polskich lotników, co zrobiliśmy wszyscy razem pod pomnikiem upamiętniającym ich bohaterstwo, a teraz jestem w polskiej ambasadzie na spotkaniu z moimi rodakami, bo ta sprawa jest dla mnie rzeczywiście ważna – tłumaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że działania podejmowane przez Polaków przebywających na emigracji „budują wspólnotę polską w Londynie po to, żeby można ją było następnie łączyć ze wspólnotą polską w kraju”.

Łączenie jest bardziej zadaniem politycznym – to ministerstwo, to prezydent. Budowanie zaś wspólnoty tutaj powinno być przez nas z Polski wspierane. Tu na miejscu państwo realizujecie to zadanie, realizujecie je cały czas, nawet wtedy, kiedy tej pomocy nie ma. Za to jestem państwu ogromnie wdzięczny – dodał prezydent.

Dziś Andrzej Duda spotka się z premierem Davidem Cameronem. Jak wskazywał w trakcie wystąpienia w polskiej ambasadzie w Londynie, rozmowy przywódców obu krajów będą dotyczyły m.in. ważnych spraw europejskich, bezpieczeństwa oraz przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl