K. Szczerski: 16-17 czerwca wizyta prezydenta Dudy w Berlinie

16-17 czerwca prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Niemczech, a 17 czerwca do Warszawy przybędzie prezydent Niemiec Joachim Gauck – poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Z kolei 22 czerwca w Berlinie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Wizyta prezydenta Dudy w Niemczech i niemieckiego prezydenta w Warszawie to część obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Andrzej Duda 16 czerwca spotka się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, a 17 czerwca z kanclerz Angelą Merkel – podał prezydencki minister. 17 czerwca – po wyjeździe prezydenta Dudy z Berlina – do Warszawy przybyć ma prezydent Niemiec.

Elementem obchodów są także polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, które odbędą się 22 czerwca w Berlinie. Ich tematyką mają być kwestie dwustronne, m.in. sytuacja gospodarcza, szkolnictwo i sprawy mniejszości narodowych oraz szeroka gama tematów z agendy międzynarodowej.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj