Gdańsk: w Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę ”Pancerne Skrzydła”

W Sali wystaw Czasowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można oglądać międzynarodową wystawę pt. ”Pancerne Skrzydła”. Wczoraj dokonano jej uroczystego otwarcia.

Na ekspozycje składają się teksty w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niderlandzkiej. Są one bogato ilustrowane archiwalnymi fotografiami i filmami.

Większość z nich nie była jednak dotąd prezentowana większej publiczności. Towarzyszą im unikatowe eksponaty m.in. pamiętniki żołnierzy.

Jak podkreśla Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego oddziału IPN, wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy IPN-em, Muzeum II Wojny Światowej i Generalnym przedstawicielem rządu Flandrii.

– Chcieliśmy pokazać, jak bardzo wkład polskich żołnierzy jest dostrzegany również w zachodniej Europie, jak ta pamięć o wyjątkowych czy wyjątkowej postawie gen. Maczka i jego podwładnych jest wciąż silna i zakorzeniona w świadomości mieszkańców Flandrii. Taki był głównie cel, ale też zwrócenie się do polskiego odbiorcy, by uświadomił sobie, jak duży był wkład Polaków w dzieje II wojny światowej – wskazuje Jan Hlebowicz.    

Otwarcie wystawy poprzedził akt dekoracji Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za wybitne zasługi dla niepodległości RP uhonorowano kpt. Jana Prabuckiego, który walczył w szeregach 1 Dywizji Pancernej.

Projekt „Pancerne Skrzydła” realizowany jest też w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl