By Jroepstorff - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59591595

Polscy bohaterowie zostają na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej

Polscy bohaterowie zostają na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej – tak orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku, który wydał w czwartek wyrok w tej sprawie. Poprzednia dyrekcja muzeum żądała przywrócenia pierwotnego stanu ekspozycji.

Rotmistrz Witold Pilecki, święty Maksymilian Maria Kolbe, Irena Sendlerowa czy rodzina Ulmów nie znikną z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Sąd uznał, że ojciec Maksymilian Kolbe, rotmistrz Witold Pilecki, rodzina Ulmów, Marian Rejewski, major Henryk Dobrzański „Hubal” i wiele, wiele innych nowych elementów na wystawie stałej Muzeum II Wojny Światowej będzie mogło być nadal na tej wystawie zwiedzanych przez tysiące odwiedzających – powiedział dr Marek Szymaniak, kierownik Zespołu ds. Ewaluacji Wystawy Stałej.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki nie kryje zadowolenia z wyroku sądu, tym bardziej, że żądania poprzedniej dyrekcji Muzeum były kuriozalne. Domagała się ona usunięcia z wystawy polskich bohaterów.

– Dotyczyła kuriozalnych – od samego początku w naszym uznaniu – żądań poprzedniej dyrekcji usunięcia z wystawy głównej polskich bohaterów i symboli polskiej historii w czasie II wojny światowej – podkreślił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Wyrok, jak zauważył dyrektor muzeum, ma także ogromne znaczenie dla funkcjonowania polskiego muzealnictwa.

– Ten wyrok sądu daje także wiarę i nadzieję na to, iż własność publiczna nie może być prywatyzowana przez grupę kolegów, którzy chcieliby, aby państwowa instytucja kultury i wystawa stała się ich własnością – dodał dr Karol Nawrocki.

Wyrok jest nieprawomocny.

TV Trwam News

drukuj