fot. PAP/EPA

USA: J. Biden walczy o głosy amerykańskiej Polonii

Kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden coraz śmielej zabiega o głosy amerykańskiej Polonii. W czwartek spotka się z Polakami na wirtualnym wiecu. Może być już jednak na straconej pozycji. Jeden z amerykańskich think tanków wypomina mu wypowiedź, w której Joe Biden twierdzi, że woli spotkania „z naprawdę mądrymi ludźmi, nie z Polakami”.

11 października to Dzień Pamięci Generała Pułaskiego. Tego dnia Joe Biden, podobnie jak jego konkurent Donald Trump, postanowił upomnieć się o głosy Polaków mieszkających w USA.

– Łączymy się z Polakami w świętowaniu pamięci generała Pułaskiego, którego bohaterstwo zbudowało amerykańską kawalerię i uratowało życie Jerzego Waszyngtona – napisał na Twitterze Joe Biden, kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA.

Jeszcze dzisiaj kandydat Partii Demokratycznej ma spotkać się z Polakami. Planowany jest jego wirtualny wiec w Waszyngtonie. Zabieganie Joe Bidena o głosy Polaków nie może dziwić – mówił politolog Jarosław Komorniczak.

– Polacy są znaczącą większością, zwłaszcza w tych swingujących, czyli zmieniających swoje poglądy stanach – dodał.

W oświadczeniu, jakie sztab kandydata Demokratów przesłał do Polskiej Agencji Prasowej, możemy przekonać się, jakie stanowisko przedstawia konkurent Donalda Trumpa w przypadku polskich spraw. To m.in. obecność amerykańskich żołnierzy we wschodniej flance NATO.

– Joe Biden utrzyma amerykańskie zobowiązania wobec NATO i zakończy schlebianie administracji Donalda Trumpa wobec prezydenta Rosji Władimira Putina – napisał sztab wyboczy Joe Bidena do Polskiej Agencji Prasowej.

Joe Biden deklaruje również sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. W obliczu wielu propolskich wypowiedzi jeden z konserwatywnych think tanków w Stanach Zjednoczonych, postanowił wytknąć kandydatowi Demokratów jego słowa ze stycznia tego roku z wywiadu dla „New York Timesa”.

https://www.nytimes.com/interactive/2020/01/17/opinion/joe-biden-nytimes-interview.html

– Przestaliśmy pojawiać się w klubie polsko-amerykańskim. Przestaliśmy się pojawiać i wszyscy poszliśmy do was, naprawdę mądrych ludzi – powiedział Joe Biden, kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA w wywiadzie dla „New York Times”.

To słowa, po których można zadać pytanie, czy Joe Biden uważa Polaków za głupszych? Taki wniosek można wyciągnąć – mówił Jarosław Komorniczak.

– Ta wypowiedź jest o tyle bulwersująca, że on sam pochodzi z północno-wschodniej Pensylwanii, czyli regionu, w którym najwięcej mieszkańców ma korzenie środkowoeuropejskie – wyjaśnił Jarosław Komorniczak.  

Politolog Jarosław Komorniczak tłumaczył również, że Joe Biden buduje swoją kampanię na wspieraniu środowisk LGBT i osób, które protestują z postulatami równości rasowej. Ciężko pracujący Amerykanie, w tym także Polacy, to dziś elektorat Republikanów i prezydenta Donalda Trumpa. Kandydaci, którzy walczą o miejsce w Białym Domu, mieli spotkać się na debacie, ale do starcia nie dojdzie. Będą za to spotkania z wyborcami w dwóch osobnych kanałach telewizyjnych.

TV Trwam News

drukuj