fot. PAP/Marcin Gadomski

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało działkę na Westerplatte pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Działka na gdańskim Westerplatte, decyzją wojewody pomorskiego, trafiła w piątek w ręce Muzeum II Wojny Światowej. Bez tej działki nie mogło być mowy o kolejnej inwestycji – podkreślił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

To duży sukces dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i zaakceptowaniem wniosku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, działka nr 68, […] z willą podoficerską, z wartownią nr 3, ale także z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, będzie w stanie posiadania i będzie zarządzana w imieniu Skarbu Państwa przez państwową instytucję kultury czyli przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – wskazał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Działka leży w samym sercu Półwyspu Gdańskiego.

– Jest ona ograniczona z jednej strony terenami Ministerstwa Obrony Narodowej i morskiego oddziału Straży Granicznej. Z drugiej zaś ziemiami należącymi do Portu Gdańskiego. Działka wychodzi za Pomnik Obrońców Wybrzeża, więc obejmuje ten monument – mówił dr Karol Nawrocki 

Na tym terenie mogą być prowadzone kolejne inwestycje.

– Jednym z pierwszych budynków, w którym będziemy prowadzić naszą inwestycję jest budynek elektrowni – akcentował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Kamień węgielny pod inwestycję został wbudowany już 1 września zeszłego roku. Remont budynku i przygotowanie wystawy, która się tam znajdzie, potrwają do 2022 roku. Kolejnym elementem jest budowa muzeum.

– Planujemy na tej działce wzniesienie przestrzeni muzealnej, zagospodarowanie przestrzeni muzealnej, na część ekspozycji poświęconą całej wojnie obronnej roku 1939 – mówił dr Karol Nawrocki.

Zanim plany zostaną wcielone w życie, teren działki trzeba oczyścić z materiałów niebezpiecznych i wybuchowych pochodzenia wojskowego. Tym mają zająć się saperzy i Wojsko Polskie. Na terenie będą prowadzone też badania geofizyczne i archeologiczne. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Założeniem inwestycji jest ukazanie heroizmu polskich żołnierzy, którzy bronili Ojczyzny po agresji Niemiec w 1939 roku.

TV Trwam News

drukuj