fot. PAP

Związkowcy będą rozmawiać o utrzymaniu ulg przejazdowych

Związkowcy z kolei będą dziś rozmawiać z resortem transportu i dyrekcją spółek kolejowych ws. utrzymania ulg przejazdowych na dotychczasowym poziomie. Jak mówią będzie to rozmowa ostatniej szansy.

Rozmowy między strona związkową a Przewozami Regionalnymi zaplanowano na godz. 11.00, odbędzie się w warszawskiej siedzibie spółki. Godzinę później spotkają się oni ze Związkiem Pracodawców Kolejowych. Mediatorem ze strony pracodawców będzie były poseł Longin Komołowski.

Ostatnie rozmowy zakończyły się fiaskiem. Cała sprawa jest teraz w rękach mediatora – mówi Leszek Miętek przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związkowców Zawodowych. Podkreśla on, że jest to etap końcowy, który powinien się zakończyć porozumieniem, albo protokołem rozbieżności.

Formalnie podpisanie takiego protokołu rozbieżności daje prawo do legalnego strajku. Dodatkowo jak mówi związkowiec zostało przeprowadzone referendum, według którego 95 proc. kolejarzy opowiedziało się za strajkiem w przypadku braku porozumienia.

-Będzie to dla nas walka na śmierć i życie. Dla tych ludzi, którzy rządzą dzisiaj koleją – kolej jest epizodem w ich karierze zawodowej. Dla nas to całe życie. Będziemy walczyli o wszystko. To nie będzie walka tylko o świadczenia przejazdowe, ale o kierunki zmian czyli zapobieżenie likwidacji polskich kolei. To co się dzieje teraz na Śląsku to jest namiastka tego, czego możemy się spodziewać jeśli te sprawy pójdą w tym kierunku w jakim idą – powiedział Leszek Miętek.

Jak powiedział Leszek Miętek nie wyklucza się, że strona rządowa i nowy zarząd sam chce sprowokować ten strajk.

-My niestety patrzymy na ręce, obserwujemy to co się dzieje, wytykamy błędy itd. Mówiąc krótko jesteśmy bardzo niewygodni dla rządu. Chcą wykorzystać tą akcję strajkową, sprowokowaną do tego, aby raz na zawsze się rozprawić z tymi kolejowymi związkami. Podkreślamy, że jeżeli już ogłosimy ten strajk to będziemy do niego bardzo mocno przygotowani – powiedział Leszek Mietek

Związek Pracodawców Kolejowych wydłużył już do końca stycznia honorowanie zasad świadczeń przejazdowych z tego roku.

RIRM

drukuj