fot. PAP

Referendum strajkowe w Przewozach Regionalnych

We wszystkich zakładach Przewozów Regionalnych rozpocznie się dziś referendum strajkowe. Uruchomienie referendum związkowcy uzasadniają odmową podjęcia przez zarząd spółki rokowań w sprawie paktu gwarancji pracowniczych.

Pracownicy spółki obawiają się redukcji zatrudnienia w związku z planowanymi zmianami restrukturyzacyjnymi i przejmowania rynku Przewozów Regionalnych przez konkurencyjne firmy.

– W normalnych warunkach – jeżeli nowa firma konkurencyjna powoływana przez marszałka – zaczyna funkcjonować na rynku powinna być taka zasada, że pracownicy Przewozów Regionalnych przechodzą w trybie art. 23 prim do nowego podmiotu. Tak się nie dzieje dlatego musimy wynegocjować pakt gwarancji pracowniczych, który w tego typu sytuacjach  będzie zmuszał marszałków do tego, żeby zastanowili się nad tym, że na ich terenie funkcjonuje druga spółka, której robi konkurencję i będzie zobowiązany do wypłacenia dużych odszkodowań. Może to powstrzyma przed tego typu procedurami. Niestety negocjacje na ten temat nie zostały z nami podjęte stad też zaostrzenie naszych działań w ramach sporu zbiorowego i przeprowadzanie referendum – powiedział Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Referendum strajkowe w Przewozach Regionalnych ma potrwać do 26 sierpnia.

– Jeżeli większość osób opowie się z strajkiem, a zarząd spółki nie podejmie rokowań w ramach sporu zbiorowego wówczas zgodnie z ustawą będziemy mogli podjąć strajk bez żadnych procedur – dodał Leszek Miętek.

RIRM 

drukuj