Szykują się do 4-godzinnego strajku generalnego na Śląsku

We wtorek 26 marca na Śląsku w godzinach 6-10 ma odbyć się czterogodzinny strajk generalny. Takie decyzje podjął w czwartek wieczorem Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy po rozmowach z rządem w Katowicach.

Strony nie osiągnęły porozumienia, mieliśmy zbyt dużo punktów rozbieżnych – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

– Mieliśmy zbyt dużo rozbieżności, szczególnie w postulatach dotyczących ustawy antykryzysowej, systemu pomocy dla przedsiębiorstw funkcjonujących na Śląsku, dla przedsiębiorstw przemysłu ciężkiego, energochłonnego. W związku z tym ogłosiliśmy na 26. strajk generalny na Śląsku, który będzie się odbywał w godz. 6-10. Natomiast to też warto bardzo wyraźnie podkreślić, że zaproponowaliśmy stronie rządowej wyjście z sytuacji, która może polegać na tym, że jeżeli strona rządowa wycofa z Sejmu projekty poselskie i rządowe zmieniające Kodeks Pracy, to wtedy akcja strajkowa będzie odwołana. Także piłeczka – jeśli chodzi o to czy strajk będzie czy też nie – leży po stronie rządu – powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Związkowcy chcą, by rząd wycofał się z projektów dotyczących wydłużenia z obecnych 4 do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego oraz wprowadzenia ruchomego czasu pracy.

Dominik Kolorz mówi, że projekt ten wprowadza niewolniczy system pracy w Polsce. Stwarza m.in. sytuację, w której w jednym miesiącu pracownik ma szansę otrzymać wynagrodzenie, wystarczające do utrzymania rodziny, a w innym miesiącu już nie.

– To jest bardzo chory pomysł. Nigdzie w Europie on nie jest stosowany, a jeżeli już jest to ma odpowiednie elementy rekompensujące. To jest też jeden z głównych powodów, w którym przy rozmowach dotyczących ustawy antykryzysowe nie dochodzi do porozumienia – akcentuje przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Nazywane przez związkowców rozmowami „ostatniej szansy” spotkanie delegacji rządowej z powołanym na Śląsku Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym rozpoczęło się w czwartek przed południem. Wcześniej związkowe postulaty omawiało pięć zespołów roboczych.

 

Wypowiedź Dominika Kolorza:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl