fot. https://twitter.com/PKPIntercityPDP

Plan unowocześnienia kolei w Polsce

PKP Intercity aktualizuje swoją strategię do roku 2030 i zamierza wydać 27 mld zł na unowocześnianie kolei.

Polacy chcą korzystać z transportu kolejowego, co potwierdzają liczby – podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Gdyby nie pandemia, dzisiaj zapewne mówilibyśmy o kolejnym rekordowym 2021 roku – ocenia minister infrastruktury.

Rekordowym roku, jeśli chodzi o liczbę pasażerów korzystających z polskiej kolei. Program podjęty przez obóz rządzący miał dać Polakom komfortową i bezpieczną kolej.

– To dobry czas dla kolei i świetlane perspektywy – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Z odwagą w przyszłość pomagają patrzeć środki, jakie PKP Intercity zamierza inwestować w kolej. Spółka zaktualizowała swoją strategię do roku 2030, z której wynika, że na inwestycje wyda więcej o 8 mld zł – wskazuje Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

– Nakłady na inwestycje i rozwój polskiej kolei zostają zwiększone do 27 mld zł – tłumaczy wicemin. Maciej Małecki.

Ponad 24 mld zł zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego taboru. Do roku 2030 PKP Intercity zamierza kupić ponad 900 nowych i zmodernizować 1500 wagonów. Plany inwestycyjne uzupełniają nowoczesne lokomotywy i nowe elektryczne zespoły trakcyjne.

– Do roku 2030 standardem na polskich torach będzie podróż z prędkością co najmniej 200 km/h. Najniższa prędkość to 160 km/h – zapewnia wiceminister aktywów państwowych.

Między dużymi miastami pociągi będą poruszać się z prędkością nawet 250 km/h.

– Nie musimy mieć kompleksów i nie będziemy mieli kompleksów – informuje min. Andrzej Adamczyk.

Do roku 2030 PKP Intercity planuje podwoić liczbę rocznie obsługiwanych pasażerów. Dziś to prawie 50 mln, a w planach jest ich 90 mln.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl