KNF nie reagowała ws. Amber Gold

Komisja Nadzoru Finansowego przez 3 lata nie przeprowadziła odpowiednich działań aby przekonać organy ścigania że firma Amber Gold działa niezgodnie z prawem bankowym – akcentuje ekonomista dr Cezary Mech – inicjator powstania Komisji Nadzoru Finansowego.

 

„Jest rzeczą bardzo zadziwiającą, że mimo, że komisja wiedziała o sprawie dotyczącej Amber Gold od 2009 roku, a więc od trzech lat to jednak nie była w stanie efektywnie zareagować, nie była w stanie po prostu przekonać prokuratury do tego, że Amber Gold nielegalnie działa” – akcentuje ekonomista dr Cezary Mech – inicjator powstania Komisji Nadzoru Finansowego.

 

Nie ma żadnych wątpliwości, że Amber Gold działał niezgodnie z prawem bankowym. Brak licencji na taką działalność w świetle przepisów jest zagrożone sankcją 3 lat pozbawienia wolności i 5 mln zł grzywny.

 

Ekonomista zwraca jednocześnie uwagę, że afera z Amber Gold może wpłynąć na sytuację Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.

 

„Ta sprawa związana z Amber Bankiem może uderzyć w działalność też spółdzielczą bo nagle się okaże, że po prostu wszystkie instytucje, które są takie czysto polskie muszą być poddane prawu bankowemu i może to grozić odpływem środków w kierunku banków zagranicznych w Polsce, które też chcą się z tych inwestycji kapitałowych wycofać i też chciałby niewątpliwie przejąć jakieś środki depozytowe”  – dodaje Cezary Mech.

 

Tymczasem jak informuje dzisiejsza prasa –  sąd nie miał prawa udzielić zezwolenia Marcinowi Plichcie na zarejestrowanie Amber Goldu. Od co najmniej czterech lat prezes parabanku i tanich linii lotniczych OLT Express nie ma prawa zarządzać żadną spółką prawa handlowego.

 

Sądy zarejestrowały jego firmy, mimo że art. 18 kodeksu spółek handlowych stanowi, iż członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko mieniu: kradzieży, oszustwa, przywłaszczenia, wyłudzenia. Zakaz trwa pięć lat od dnia uprawomocnienia się wyroku.

 

Wypowiedź dr Cezarego Mecha:


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl