(fot. PAP)

Wniosek o odwołanie prokurator Gdańsk – Wrzeszcz

Do Krajowej Rady Prokuratury trafił wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o odwołanie prokurator rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz za zaniedbania w sprawie śledztwa Amber Gold. Może on zostać rozpatrzony 18 września.

Prokuratura Generalna na razie nie ujawnia uzasadnienia wniosku o odwołanie szefowej Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz prok. Marzanny Majstrowicz.

Seremet wystąpił o odwołanie szefowej prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz „z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych” w związku z prowadzonym w latach 2009-2011 śledztwem w sprawie Amber Gold.

Prokurator generalny uznał podejmowane przez prokuraturę rejonową decyzje procesowe za „nietrafne merytorycznie”, a wiele rzeczy świadczy o „niedoskonałości” jej pracy.

Tymczasem poseł Stanisław Piotrowicz, prawnik wskazał na szerszy kontekst tej sprawy.

– Jestem głęboko przekonany, że nie jest to kwestia tylko prokuratora rejonowego. Byli inni, którzy w sposób nieformalny wspierali, doradzali, podpowiadali jak zrobić. Prokurator rejonowy korzystał z ochrony innych prokuratorów. Zatem nie jest to kwestia tylko samego prokuratora rejonowego. Wytworzono określony klimat w prokuraturze, która miała roztaczać parasol ochronny nad tym co się działo w Amber Gold – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Poseł Stanisław Piotrowicz dodał, że środowisko prokuratorskie nie kryje oburzenia, że odpowiedzialność za Amber Gold spada na prokuraturę.

Mam kontakt ze środowiskami prokuratorskimi, bo z nich się wywodzę. W prokuraturach jest wielkie oburzenie, w szczególności, że teraz całe odium spada na prokuraturę, a w tej prokuraturze jest też sporo bardzo dobrych, uczciwych, przyzwoitych ludzi. Dla nich jest rzeczą oczywistą, że to nie jest samoistna decyzja prokuratora rejonowego – dodaje poseł Stanisław Piotrowicz.

 

Wypowiedź posła Stanisława Piotrowicza:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj