fot. PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent: Niezbędne są wyprofilowane ośrodki realizujące terapie onkologiczne

Na konieczność powstawania wyprofilowanych ośrodków realizujących terapie onkologiczne w formie m.in. profilaktyki, diagnostyki oraz – w przypadku wykrycia choroby – jak najskuteczniejszego leczenia jak najnowszymi metodami – wskazywał w Lubinie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent odwiedził dziś Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, które w ostatnich latach zostało rozbudowane i zmodernizowane. To jeden z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który prowadzi pełnoprofilowe, wysokospecjalistyczne leczenie onkologiczne pacjentów nie tylko z Lubelszczyzny, ale również z całego kraju.

Jak mówił Andrzej Duda, Centrum to nabiera „nowego, pełnego oblicza”, które będzie „we wschodniej części naszego kraju, jako jedyna placówka o takim potencjale i takiej sile, rzeczywiście wspierać walkę i starania o to, by jak najmniej osób zapadało na nowotwory, zwłaszcza złośliwe, oraz żeby leczenie odbywało się w sposób jak najbardziej skuteczny i jak najbardziej komfortowy”.

„Poczynając od działań profilaktycznych, przede wszystkim badania profilaktyczne, a więc szybką wykrywalność, która stanowi kwestię fundamentalną oraz poprzez komfortową terapię, leczenia, rehabilitacje i opiekę” – przekonywał.

Andrzej Duda wskazywał, że to wszystko ma kluczowe znaczenie w leczeniu chorób onkologicznych, które jest „wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym”.

Prezydent powołał się na statystyki, które – przytaczał – mówią, że w ciągu 5 lat liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie o 15 proc., a w ciągu 10 lat nawet o 28 proc. Mówił, że to zagrożenie związane jest m.in. z rozwojem świata, czynnikami cywilizacyjnymi, ale też m.in. z dietą i stresem.

„To także naturalny element będący konsekwencją wydłużającego się czasu życia człowieka – im dłuższe życie, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną” – zauważył.

W związku z tym wskazywał na potrzebę programu narodowej strategii, która będzie „prowadziła od profilaktyki edukacyjnej o tym, jak żyć, żeby zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór, poprzez diagnostykę i częste badania (…) i w przypadku wykrycia nowotworu, jak najszybsze i jak najskuteczniejsze leczenie jak najnowszymi metodami”. Wskazywał, że do tego niezbędne są „wyprofilowane ośrodki, które będą te terapie realizowały”. Takim ośrodkiem – jego zdaniem – jest właśnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl