Prezydent Andrzej Duda do Tomaszewskiego: Dziękuję za budowanie skarbnicy polskiej kultury

Wielki piewco polskiej muzyki, ogromnie za to dziękuję, że odkrywał pan dla nas to, co w skarbnicy twórczości naszych kompozytorów najważniejsze – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych, zwracając się do  prof. Mieczysława Tomaszewskiego.

Prezydent podczas uroczystości podziękował odznaczonemu prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu. „Wielki piewco polskiej muzyki” – mówił prezydent – „ogromnie za to dziękuję, że pan profesor przez wszystkie lata swojej służby dla Rzeczypospolitej, dla polskiej kultury odkrywał dla nas to, co w skarbnicy twórczości naszych kompozytorów najważniejsze, to, co pokazuje, że oni są naszymi kompozytorami”.

„Tak, jak polskość w niezwykły sposób potrafi pan ukazywać w twórczości Fryderyka Chopina. Fryderyka Chopina, który w jakimś sensie jest naukową miłością życia pana profesora, ale to przecież nie tylko Chopin, to także kompozytorzy nam współcześni, to twórczość Krzysztofa Pendereckiego i innych, którą pan profesor analizuje od strony naukowej, prezentuje, interpretuje, wyjaśnia w niezwykły sposób” – mówił prezydent.

Duda dziękował za „dziesięciolecia pracy dla Rzeczpospolitej” i „za budowanie skarbnicy polskiej kultury, za niezłomność w tym zakresie”.

„To setki wychowanych młodych naukowców, młodych ludzi, muzyków, muzykologów, którzy dzisiaj budują polską naukę i polską kulturę” – podkreślał.

„Nie można nie wspomnieć tego, że w 1939 roku na ochotnika zgłosił się pan profesor, by bronić ojczyznę, jako bardzo młody chłopak” – dodał prezydent.

„Cieszę się, że dzisiaj, Polska może w ten symboliczny sposób za wszystkie lata służby dla Rzeczpospolitej i polskiego społeczeństwa (…), podziękować” – podsumował.

PAP/RIRM

drukuj