fot. PAP/Leszek Szymański

A. Duda: Każdy z utworów Kelusa „wyrył się w Rzeczypospolitej”

Pańska poezja, i ta w wierszach, i ta w pieśniach, pozwalała przetrwać w najtrudniejszych czasach –  powiedział w środę prezydent Andrzej Duda odznaczając Orderem Orła Białego Jana Krzysztofa Kelusa. Dodał, że każdy z jego utworów „wyrył się  w Rzeczypospolitej”.

„Przeczytałem gdzieś, że stworzył pan tylko 50 utworów. To niewiele, ale każdy z nich się wyrył w Rzeczypospolitej, a to już bardzo wiele. I za to z całego serca chciałem podziękować” – powiedział Duda podczas uroczystości Święta Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wręczył pięciu osobom Ordery Orła Białego. Wśród nich jest m.in. kompozytor i autor piosenek Jan Krzysztof Kelus.

Jak przypomniał prezydent, Kelus jako młody chłopak, jechał do Radomia, żeby pomagać rodzinom robotników i robotnikom.

„To pan układał o nich pieśni. To te pieśni były puszczane w podziemny obieg, przegrywane ze +szpulowca+ na +szpulowiec+ – z jak to się wtedy mówiło, z +kasieciaka+ na +kaseciaka+ później. To pan uruchamiał oficynę wydawniczą podziemną. To pan uruchamiał podziemną fonografię. Pierwsze wydane podziemne kasety. I to pan jednocześnie nie zgadzał się nigdy na żadne kompromisy. A pańska poezja, i ta w wierszach, i ta w pieśniach, trafiała głęboko do serca, bo nie była żartobliwa, ona była poważna, ona była bardzo poważna, ale ona budowała morale. Ona pozwalała przetrwać w najtrudniejszych czasach. A jednocześnie zawsze był pan człowiekiem niezwykle skromnym. Ktoś by powiedział: wycofanym” – powiedział prezydent.

Jak przypomniał, jego „Ballada o szosie E7” opowiadała o tym, że „Czerwony Radom pamiętam siny, Jak zbite pałką ludzkie plecy”.

Prezydent dodał, że Kelus był także współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, aresztowanym, internowanym.

„Ale z początkiem lat 90. pan zamilkł. I to milczenie dla wszystkich tych, którzy pana znali, było niezwykle znamienne, bo jest pan człowiekiem, który cieszy się w środowisku ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę – wielkim autorytetem. Nawet wśród tych, którzy się z panem nie zgadzają dzisiaj – cieszy się pan autorytetem. I za tę działalność, za tą pamięć o Rzeczypospolitej, Rzeczpospolita panu poprze ten Order dzisiaj symbolicznie dziękuję” – zaznaczył prezydent RP.

PAP/RIRM

drukuj