Prezydent rozmawiał z posłami na temat zmian w ustawie o KRS

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z posłami Prawa i Sprawiedliwości z Sejmowej Komisji Sprawiedliwości na temat projektu zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spotkanie odbyło się na prośbę parlamentarzystów. Wczoraj projektem miała się zająć sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jednak jej posiedzenie zostało przełożone.

Projekt o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in. powstanie dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm. Przeciwko tym zmianom protestują środowiska sędziowskie.

Wątpliwości dotyczące projektu ma także prezydent. Chodzi głównie o wygaszanie mandatów członków KRS.

Dr Grzegorz Skrobotowicz z katedry Prawa Wykonawczego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zauważa, że zmiany zaproponowane przez rząd są daleko idące. Taki projekt o KRS – jak dodał – nie jest jednak czymś nowym.

– Nie odbiega od innych wzorców. Nasz system nie jest innowacyjny w całości, bowiem w innych krajach (w tym w krajach Europy Zachodniej) podobne mechanizmy już występują i są przyjęte jako pewien standard, pewna normalność. Nie poczytywałbym zmian jako novum, które powinno nami wstrząsnąć – akcentuje dr Grzegorz Skrobotowicz.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Wczoraj część środowiska sędziowskiego zebrała się w południe, aby omówić reformy.

W ocenie resortu sprawiedliwości akcja zdezorganizowała prace sądów i tysięcy ludzi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl