Prezydent A. Duda: będziemy chcieli zwiększyć eksport żywności do Chin

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we wtorek, że z prezydentem Xi Jinpingiem będzie chciał rozmawiać w Warszawie o zwiększeniu eksportu polskiej żywności do Chin. Polska żywność jest w stanie podbić świat – dodał prezydent.

Prezydent Xi przybędzie do Polski w niedzielę; jego wizyta zakończy się we wtorek.

„Będziemy chcieli zwiększyć eksport polskiej żywności do Chin” – powiedział prezydent podczas gali konkursu AgroLiga 2015, która odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Zaznaczył, że rozmawiał na ten temat podczas ubiegłorocznej wizyty w Szanghaju i Pekinie, gdzie spotkał się z prezydentem Xi.

„Będziemy go gościli w Warszawie już niedługo. Będziemy nadal podnosili ten temat. To wielki rynek zbytu, na którym mam nadzieję, że znajdzie się miejsce jak największe dla polskiej żywności, która – w moim najgłębszym przekonaniu – jest w stanie podbić świat” – powiedział prezydent.

Dodał, że polska żywność jest produkowana dobrze, bezpiecznie, jest zdrowa. „Wierzę, że na wielu rynkach światowych zostanie doceniona” – zaznaczył.

Zdaniem Andrzeja Dudy rolnictwo, jako specyficzna branża produkcji, specyficzny rodzaj przedsiębiorczości, potrzebuje cały czas wsparcia ze strony państwa. Choćby dlatego – mówił prezydent – że jest wrażliwe na koniunkturę oraz na „elementy związane z naturą”. Jak dodał, pogoda jest zagrożeniem dla rolnictwa, bo nie jesteśmy w stanie nad nią zapanować. W ubiegłym roku na zbiory miała wpływ susza.

„Produkcja rolna, ten ogromny polski rynek, to także kwestia naszego bezpieczeństwa, podstawowego, egzystencjonalnego, bezpieczeństwa żywieniowego i można śmiało powiedzieć, że to państwo jesteście tego bezpieczeństwa strażnikami” – powiedział prezydent zwracając się do tegorocznych laureatów AgroLigi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl