fot. PAP/Michał Zieliński

W Okopach powstanie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W Białymstoku podpisano dziś porozumienie dotyczące utworzenia Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Zawarły je Fundacja „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie.  

W uroczystości wzięli udział między innymi Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, władze województwa oraz bliscy Błogosławionego.

– Muzeum w Okopach to jeden z 300 projektów pamięci realizowanych w Polsce – przypomniał podczas konferencji szef resortu kultury.

Podpisane porozumienie to kolejny etap inwestycji przygotowywanej już od kilku lat. Wicepremier zaznaczył, że jest to połączenie inicjatywy fundacji rodziny Popiełuszków „Dobro” z siłą polskiego państwa, które udzieli wsparcia finansowego.

– To muzeum będzie szczególne na mapie tych 300 inicjatyw, bo jest poświęcone szczególnej osobie. Mówi się współcześnie, że brakuje autorytetów. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko to autorytet właśnie na obecne czasy. Myślę, że bardzo potrzebny polskiej młodzieży. Człowiek, który swoim życiem do końca zaświadczył wierności podstawowym wartościom chrześcijaństwa, a jednocześnie był chrześcijańskim wojownikiem o niepodległość Polski i stał się także męczennikiem – zwrócił uwagę Piotr Gliński.

Muzeum w Okopach – rodzinnej wsi bł. ks. Jerzego Popiełuszki – powstaje dzięki współpracy z Muzeum  Podlaskim.

– Zapewniam , że Muzeum Podlaskie będzie szukało odpowiedniego języka, żeby nie tylko zabezpieczyć pamiątki po księdzu Jerzym Popiełuszce, utrwalić jego spuściznę, ale też w sposób efektywny ją przekazywać. Na co dzień pracując z młodzieżą, prowadząc zajęcia edukacyjne, spotykając się z różnymi pokoleniami naszych gości, wiemy jak trudny jest ten przekaz. Jestem przekonany, że tak nowocześnie zaprojektowane muzeum wymaga odpowiednio nowoczesnego przekazu. Już przygotowujemy się, żeby ten przekaz był na odpowiednim poziomie i dostosowany do wszystkich grup odbiorców – tłumaczył Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Do końca roku muzeum w Okopach miałoby uzyskać pozwolenie na budowę i miałby powstać kosztorys. Strony zaangażowane w tę inicjatywę liczą, że w 2025 roku placówka zostanie otwarta dla zwiedzających.

RIRM/TV Trwam News

drukuj