Jasna Góra: Papież Franciszek przewodniczy Mszy Świętej

Papież Franciszek przewodniczy Mszy św. w Sanktuarium na Jasnej Górze, będącej dziękczynieniem za chrzest Polski przed 1050 laty. Wizyta następcy św. Piotra w Częstochowie odbywa się w ramach trwających XXXI Światowych Dni Młodzieży.

W drodze do Częstochowy Papież przyjechał do Szpitala Uniwersyteckiego, w którym od kilku tygodni przebywa były metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski. To nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Ojca Świętego Franciszka w Krakowie.

Tuż po godz. 7.30 kolumna z samochodem papieskim pojawiła się przed budynkiem, w którym znajduje się Klinika Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Papież rozmawiał chwilę z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i z lekarzami, którzy zajmują się kard. Macharskim. Przed budynkiem szpitala czekali na Ojca Świętego Franciszka dyrekcja i pracownicy.

Wizyta w szpitalu trwała ok. 10 minut. Następnie kolumna z papieskim samochodem wyruszyła w drogę do Częstochowy.

Ojciec Święty przyjechał samochodem z Krakowa, gdzie gości od środy. Wcześniej planowano, że papież Franciszek przyleci do Częstochowy helikopterem. To nie Ojciec Święty zmienił plany, tylko pogoda uniemożliwiła podróż helikopterem – napisał na Twitterze ks. Józef Kloch.

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął swój pobyt na Jasnej Górze od przejazdu otwartym samochodem wśród wiernych pomiędzy sektorami pod sanktuarium. Następnie udał się do Kaplicy Cudownego Obrazu na chwilę modlitwy w otoczeniu wspólnoty paulinów – gospodarzy sanktuarium na Jasnej Górze. Papież Franciszek przekazał ojcom paulinom złotą różę. To trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Wcześniej złote róże złożyli tam w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który powitał na Jasnej Górze papieża Franciszka podkreślił, że do częstochowskiego sanktuarium sześciokrotnie pielgrzymował św. papież Jan Paweł II, a w 2006 roku także Benedykt XVI.

„Dziś papież Franciszek, Piotr naszych czasów, staje w miejscu wielkiego zawierzenia i gromadzi przy Matce Kościoła, Królowej Polski i świata żywy Kościół”mówił o. Chrapkowski.

O godz. 10.30 na Błoniach Jasnogórskich rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Papieża. Eucharystia będzie dziękczynieniem z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Udział w niej bierze prezydent RP Andrzej Duda i przedstawiciele najwyższych władz państwowych. O godz. 12.30 Ojciec Święty Franciszek przejedzie zamkniętym samochodem na lądowisko i odleci helikopterem z powrotem do Krakowa.

Transmisję ze Światowych Dni Młodzieży prowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj