PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Każdy jest wezwany do znalezienia w Chrystusie tego, który usuwa z serca najcięższe kamienie

Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość – mówił papież Franciszek podczas Liturgii Wigilii Paschalnej. Radosny śpiew Alleluja i bicie dzwonów obwieściły światu Zmartwychwstanie Chrystusa. W kościołach na całym świecie sprawowane były wieczorem Liturgie Wigilii Paschalnej, podczas której kapłani święcili ogień, paschał i wodę chrzcielną.

Ojciec Św. Franciszek przewodniczył uroczystościom w bazylice Świętego Piotra w Watykanie. W homilii Papież porównał drogę kobiet, które przyniosły wonności do grobu Chrystusa zastawionego przez duży kamień z drogą zbawienia każdego z nas.

Wydaje się w niej – jak dodał – że wszystko rozbija się o kamień: piękno stworzenia o dramat grzechu; wyzwolenie z niewoli o niewierność wobec przymierza; obietnice proroków o smutną obojętność ludu. Dziś – jak zauważył Ojciec Święty – odkrywamy, że nasza droga nie jest daremna, że ​​nie roztrzaskuje się o kamień nagrobny.

Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość. Ludzkie  dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywają „żywy kamień” Jezusa zmartwychwstałego. My, jako Kościół, jesteśmy na Nim zbudowani, i nawet gdy tracimy ducha, kiedy jesteśmy kuszeni, aby osądzać wszystko na podstawie naszych niepowodzeń, On przychodzi, aby uczynić wszystko nowe, obalić nasze rozczarowania. Dzisiejszego wieczora każdy jest wezwany do znalezienia w Żyjącym tego, który usuwa z serca najcięższe kamienie – akcentował Papież.

W trakcie Liturgii Ojciec Święty udzielił sakramentów: chrztu, Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania ośmiu dorosłym katechumenom. Wśród nich było czterech Włochów, a także mieszkańcy Ekwadoru, Peru, Albanii i Indonezji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl