Papież Franciszek i patriarcha Cyryl spotkają się we włoskim Bari?

Miasto Bari na południu Włoch może być miejscem drugiego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla – taką hipotezę przedstawiają watykaniści. Okazją miałoby być zapowiedziane na 7 lipca ekumeniczne wydarzenie w intencji pokoju.

Bari w Apulii nazywane jest „oknem na Wschód”, gdyż w tamtejszej bazylice przechowywane są relikwie świętego Mikołaja, biskupa czczonego przez Kościół katolicki i cerkiew prawosławną. Każdego roku do miasta przybywają tysiące prawosławnych, by modlić się przed relikwiami świętego w bazylice, w której znajduje się też grób królowej Bony Sforzy.

Pod koniec kwietnia Watykan ogłosił, że 7 lipca papież uda się do Bari, by wziąć udział w dniu refleksji i modlitwy w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, gdzie – jak podkreślono – sytuacja jest dramatyczna, a chrześcijanie doznają wielu cierpień. Według tej zapowiedzi wydarzenie to będzie miało charakter ekumeniczny, a papież Franciszek zaprosi na nie zwierzchników Kościołów i wspólnot chrześcijańskich obecnych w tym regionie.

Dziennik „Il Fatto Quotidiano” zauważa, że patriarcha Cyryl został już zaproszony przez Papieża. Jest więc, jak dodaje, szansa na to, że święty Mikołaj może połączyć papieża Franciszka i patriarchę Cyryla, którzy zobaczyliby się po raz drugi, po historycznym spotkaniu w lutym 2016 roku na lotnisku w Hawanie na Kubie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl