We Wrocławiu ruszyło „Lato z historią” – cykl wydarzeń przygotowany przez IPN

Wystawy na temat komunizmu, projekcje filmów, spotkania z byłymi opozycjonistami, prelekcje i dyskusje oraz gry terenowe i rysowanie komiksów historycznych – to niektóre elementy rozpoczętego w sobotę „Lata z historią” przygotowanego przez IPN we Wrocławiu.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP rzecznik wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Katarzyna Maziej-Choińska, w trwającej od soboty do połowy sierpnia akcji „Lato z historią” zaplanowano kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń.

„Organizujemy je we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu i w okolicy, bo naszym celem jest zainteresowanie historią zarówno wrocławian, jak i licznie odwiedzających kompleks Hali Stulecia turystów. W każdy weekend będą nowe atrakcje” – powiedziała rzecznik.

W sobotę na początek akcji otwarto wystawę pt. „Komunizm – La Belle Epoque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”.

 „Lata 70. XX w. w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. realnego socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społeczne poparcie za cenę poprawy warunków życia. Niepokornych kontrolowała tajna policja polityczna, czyli bezpieka. W dorosłość wchodziły pierwsze pokolenia od narodzin wychowane w komunistycznej dyktaturze. Ludzie ci w większości nie znali życia w innym świecie” – napisano w katalogu wystawy, która będzie trwała do 14 sierpnia.

W programie „Lata z historią” znalazły się też  m.in. projekcje filmów fabularnych, kiermasz książek i prezentacje publikacji IPN oraz spotkania z byłymi opozycjonistami np. twórcą Solidarności Walczącej Kornelem Morawieckim, wykłady historyczne oraz dyskusje.

Rzecznik podkreśliła, że w ramach akcji zaplanowano również wydarzenia, które są adresowane do młodzieży. „Będzie spotkanie z autorem najpopularniejszych gier IPN – Karolem Madajem oraz pokazy gier planszowych. Będziemy prezentować komiksy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej, a także zapraszamy na warsztaty z rysownikiem komiksów, który pokaże, jak takie publikacje powstają”  – dodała Maziej-Choińska.

„Lato z historią” jest częścią obchodów sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ

PAP/RIRM

drukuj