fot. PAP/Rafał Guz

Komisja Wenecka od dziś w Polsce. Przyjrzy się sytuacji dot. TK

Przedstawiciele Komisji Weneckiej przybędą dziś do Polski, aby zapoznać się z problematyką nowelizacji Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Delegacja komisji została zaproszona przez polski rząd.

Eksperci w poniedziałek i wtorek spotkają się, m.in. z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Trybunałem Konstytucyjnym.

Politycy opozycji w związku ze zmianami w Trybunale podnosili, że łamane są zasady demokratycznego państwa prawa. Ze swoją krytyką rządu wyszli nawet poza Polskę.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska na antenie Radia Maryja wyraziła zadowolenie z przyjazdu Komisji Weneckiej do Polski.

– Dobrze, że Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski. Dobrze, że eksperci tej komisji będą mogli zobaczyć, że instytucje państwowe, organy państwa działają zgodnie z prawem, korzystają z zapisów konstytucji i demokracja w Polsce nie jest w żaden sposób naruszana – mówiła Małgorzata Sadurska.

O ocenę noweli ustawy o TK zwrócił się do Komisji Weneckiej Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji, która planowana jest na 11-12 marca.

Jeśli opinia będzie negatywna, wtedy to Parlament Europejski może znów zorganizować debatę na temat Polski. Wówczas przy tej okazji może również przegłosować rezolucję w sprawie Polski.

RIRM

 

drukuj