Prezydent odebrał ślubowanie od sędziego TK Andrzeja Zielonackiego

Prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zielonackiego – poinformowała dziś na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Andrzej Zielonacki został wybrany przez Sejm w czwartek – w miejsce wiceprezesa TK Stanisława Biernata, którego kadencja upłynęła 26 czerwca.

Sejm wybiera sędziego TK na 9-letnią kadencję bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

Andrzej Zielonacki (rocznik 1954 r.) to doktor prawa; od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Andrzeja Zielonackiego – przy sprzeciwie posłów opozycji, którzy zadawali mu wiele pytań, m.in. o kwestie światopoglądowe i o sympatie polityczne.

„Poglądy mam konserwatywne” – odpowiadał kandydat. „Moje sympatie polityczne są określone” – przyznał.

Mogę zapewnić, że niezależnie od sympatii politycznych, sędzia TK jest od tego, by badać zgodność ustawy (z konstytucją) niezależnie od tego, jaka większość ją uchwaliła. Jako adwokat swoje poglądy zostawiałem na wieszaku w kancelarii” – powiedział Andrzej Zielonacki, deklarując, że tak samo będzie czynił jako sędzia TK.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl