Prezes TK wezwał prezydenta do zawetowania nowej ustawy o Trybunale

Nie widać końca sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego mimo uchwalenia przez Sejm ustawy o TK. Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o weto lub zaskarżenie nowej ustawy o Trybunale.

Prezes TK namawiał do tego przedstawiając w Sejmie informację o działalności i orzecznictwie Trybunału w 2015 r. Wczoraj Sejm, przyjmując poprawki Senatu, zakończył prace nad nową ustawą o TK, która teraz trafi do prezydenta.

Według Rzeplińskiego prace nad nową ustawą nie odpowiadały standardom prawa, a Sejm wprowadził do niej zapisy niekonstytucyjne i sprzeczne z opinią Komisji Weneckiej.

Polityczny apel prezesa Rzeplińskiego nie służy zażegnaniu sporu wokół TK -ocenił poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Pan prezes składał informację z działalności Trybunału za 2015 rok, natomiast główną część swojego wystąpienia poświęcił aktualnym problemom wokół TK. Niestety, przesądził też o tym, że jego zdaniem ustawa jest niekonstytucyjna. W moim przekonaniu sędzia, który zapewne znajdzie się w składzie orzekającym, nie powinien ferować takich wyroków przed wydaniem orzeczenia. Ten apel do prezydenta jest już raczej apelem polityka niż sędziego. Do chwili wydania orzeczenia każda ustawa korzysta z domniemania konstytucyjności. O tym pan prezes powinien pamiętać – powiedział poseł Marek Ast.

Od wielu miesięcy trwa kryzys wokół Trybunału, który nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza Konstytucję.

Według rządu nie był to wyrok – ponieważ Trybunał nie zastosował przepisów tej nowelizacji – i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK.

RIRM

drukuj