Sejmowa komisja pozytywnie o kandydatach na sędziów TK

Pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego otrzymało pozytywne rekomendacje sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Komisja uznała, że nie ma wątpliwości co do ich kwalifikacji formalnych.

Zgłoszone zostały kandydatury profesorów: Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego, Krzysztofa Ślebzaka, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokali. Zgłosiły je kluby PO, PSL i SLD. Swojej kandydatury do TK nie zgłosił klub PiS.

Przewodniczący klubu PiS poseł Mariusz Błaszczak mówi wprost – to skok na Trybunał i złamanie konstytucji.

Z całą pewnością nowy Sejm powinien wybrać nowych sędziów, ale mamy do czynienia z szerszym układem koalicyjnym – nie tylko PO-PSL, ale również SLD. Ta piątka kandydatów to kandydaci właśnie tych trzech partii politycznych. Jest to próba stworzenia blokady dla zmian, jakie chce przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość, jeżeli oczywiście wyborcy powierzą nam mandat do sprawowania władzy – stwierdza poseł Mariusz Błaszczak.

Do wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma dojść w piątek, mimo że kadencja jego trzech obecnych członków upływa dopiero w listopadzie, a kolejnych dwóch w grudniu.

Na powołanie sędziów pozwala obowiązująca od miesiąca nowelizacja ustawy o TK, którą przygotował były prezydent Bronisław Komorowski. Platforma Obywatelska nie zmieniła jednak regulaminu Sejmu, który wskazuje na inny terminarz wyboru sędziów. W związku z tym wybór będzie wątpliwy konstytucyjnie.

PAP/RIRM

drukuj