Rzecznik rządu: pierwsze wnioski do prokuratury

Pierwsze wnioski do prokuratury zapowiedziane w raporcie Rady Ministrów, oceniającym rządy PO-PSL, trafiły do prokuratury; wkrótce pojawią się kolejne – poinformował w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zapewnił, że powstał obszerny dokument podsumowujący działania poprzedniej ekipy.

W środę w Sejmie premier Beata Szydło oraz poszczególni ministrowie przedstawili wyniki raportu oceniającego rządy PO-PSL.

„Ministerstwa cały czas analizują materiały, które zostały zgromadzone. Badamy dokładnie i sprawdzamy wszystkie dokumenty, które są w resortach, tak aby wnioski, które będą kierowane do prokuratury, były jak najlepiej przygotowane i skutkowały podjęciem określonych działań przez tę instytucję” – powiedział rzecznik rządu dziennikarzom w Sejmie.

„Pierwsze wnioski już wpłynęły. Skierowane zostały przez ministra Kamińskiego (ministra koordynatora specsłużb); również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała pierwszy wniosek do prokuratury, tak że one powoli będą spływały (…) Pierwsze wnioski z poszczególnych resortów spływają. To jest decyzja ministrów, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za ich przygotowanie, na bieżąco będą je sporządzali i kierowali do prokuratury” – dodał Rafał Bochenek.

Podkreślił, że audyt będzie poszerzany, ponieważ – jak wyjaśnił – w trakcie prac resortów pojawiają się kolejne informacje.

Rafał Bochenek był pytany, czy przedstawiony w formie ustnej przez ministrów raport przyjmie postać pisemną, o co apelują politycy opozycji m.in. PO, PSL i Nowoczesna.

 „Mamy bardzo obszerny dokument, który został przygotowany. Jest na biurku u pani premier. Nie wszystkie informacje, które się w nim znajdują, powinny podlegać ujawnieniu, bo są to informacje niejawne” – powiedział Rafał Bochenek.

„Ministrowie będą te dokumenty analizowali i w takim zakresie, w jakim będą mogli, je przekażą. To nie jest tak, że kompleksowo cały dokument możemy państwu przesłać” – dodał Rafał Bochenek.

Bochenek był też pytany, kiedy taki dokument mógłby być upubliczniony.

„To zależy od poszczególnych ministrów” – odpowiedział Rafał Bochenek.

Zapowiedział też, że wkrótce rząd Beaty Szydło dokona podsumowania półrocza funkcjonowania rządu.

Także wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński był pytany w czwartek o ewentualne wnioski do prokuratury, które były zapowiedziane przez niektórych ministrów w środę.

Jak zaznaczył, obowiązkiem ministrów, w wypadku podejrzenia złamania prawa, jest złożenie zawiadomienia do prokuratury.

To oni dysponują szczegółową wiedzą, dokumentami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której minister stwierdza, że nastąpiło ewidentne naruszenie prawa i dysponuje konkretnymi dowodami i nie byłoby w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury” – podkreślił wicemarszałek Sejmu.

„Daleki jestem od przesądzania czy wydawania wyroków, bo od tego są sądy, ale w odbiorze etycznym i moralnym, to, co usłyszeliśmy, jest absolutnie dyskwalifikujące dla poprzednich rządzących” – dodał Joachim Brudziński.

Podczas środowej prezentacji bilansu rządów PO-PSL koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wskazywał nieprawidłowości w działaniach służb specjalnych za poprzednich rządów. Mówił m.in. o niepodjęciu działań przez ABW po katastrofie smoleńskiej, inwigilacji 52 dziennikarzy, ponadstandardowych działań wobec uczestników legalnych demonstracji. Poinformował, że skierowano zawiadomienia do prokuratury w sprawach ujawnionych zaniechań i nadużyć oraz defraudacji środków z funduszu operacyjnego oraz nieuzasadnionego i nielegalnego wykonywania czynności operacyjnych.

Z kolei szefowa KPRM Beata Kempa – mówiąc o funkcjonowaniu kancelarii za rządów PO-PSL – oceniła, że ukrywano wydatki w ramach Centrum Usług Wspólnych. Jak mówiła, przedmiotem zainteresowania CBA są dwie umowy zawarte przez dyrektora Centrum Usług Wspólnych w 2015 r. z wewnętrzną kancelarią prawną; realizacja tych umów we wspomnianym roku wyniosła 359 tys. 775 zł.

Centrum – jak zaznaczyła – „zostało zmuszone do zamawiania usług u swojego najemcy świadczonych w tym zakresie, w jakim samo centrum częściej prowadziło działalność”. Jako przykład podała komputer diagnostyczny do samochodów marki Volkswagen, który oddano w najem.

„Tym samym CUW pozbawił się możliwości diagnostyki własnych samochodów za pomocą narzędzia, które właśnie w tym celu zostało nabyte za publiczne pieniądze” – zaznaczyła Beata Kempa.

Jak podała, ta sprawa jest przedmiotem badania przez prokuraturę; zwróciła się do ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego o objęcie tej sprawy nadzorem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl