fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Politycy opozycji chcą odwołania marszałka Sejmu

Politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego jeszcze dziś mają złożyć wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Posłowie opozycji uważają, że marszałek Sejmu prowadził wczoraj obrady izby w sposób skandaliczny. Chodzi o głosowanie nad ustawami sądowymi. Szef niższej izby parlamentu nie pozwolił posłom na zadawanie pytań i zgłaszanie wniosków formalnych.

https://twitter.com/pikus_pol/status/984484384890900481

Według Centrum Informacyjnego Sejmu marszałek Marek Kuchciński prowadził obrady regulaminowo. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że opozycja nadużywa wniosków formalnych.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski odnosząc się do zapowiedzi złożenia przez opozycję wniosku o odwołanie marszałka stwierdził, że jest to nic innego jak polityczna hucpa.

Mówię o hucpie, chociaż rzadko używam tego słowa. Marszałek Kuchciński jest raczej osobą dość koncyliacyjną. Jest kulturalny i wydaje mi się, że raczej stara się nie prowokować opozycji. Natomiast bywa, że reaguje w sytuacjach. w których opozycja nadużywa na przykład wniosków formalnych powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Regulaminu Sejmu mówi, że parlament odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazuje kandydata na marszałka.

Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

 

RIRM

drukuj