Sejm o uldze podatkowej dla rolników

Sejm zajmie się senacką propozycją, mającą na celu umożliwienie rolnikom nieopodatkowanej produkcji i sprzedaży przetworzonych produktów.

Chodzi o tzw. sprzedaż bezpośrednią, czyli możliwość nieopodatkowanego sprzedawania przez rolników i domowników produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców np. dżemów, kompotów, serów czy pieczywa.

Projekt zakłada, że rolnik, który sprzeda własne wyroby np. dżemy za kwotę do 7 tys. zł rocznie, nie będzie musiał płacić podatku.

Poseł Krzysztof Jurgiel, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, powiedział, że te zmiany idą w dobrym kierunku. Były minister w rządzie PiS-u zwraca uwagę, że kwota wolna od podatku powinna być kilkukrotnie wyższa.

Jest to bardzo mała kwota. My, Prawo i Sprawiedliwość, uważamy, że to powinno być minimum 40 tys. zł na gospodarstwo czy rodzinę. Wtedy jest to realny przychód, średnio 3-3,5 tys. brutto miesięcznie, co może być znaczącym uzupełnieniem budżetu gospodarstwa. 400 czy 500 zł przy propozycji senackiej i rządowej jest w zasadzie śmiesznym pomysłem – dodał poseł Krzysztof Jurgiel.

W Warszawie w zielonym miasteczku cały czas protestują rolnicy. Jednym z ich głównych postulatów jest zakaz wyprzedaży ziemi obcokrajowcom.

RIRM

drukuj