Szef MON: Muzeum Katyńskie to symboliczny cmentarz upamiętniający ofiarę zamordowanych w Katyniu

Muzeum Katyńskie to symboliczny cmentarz upamiętniający ofiarę tych, którzy zostali zamordowani w Katyniupowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Główne obchody odbywają się w Warszawie.

Minister obrony wziął udział w uroczystościach na pl. Apelowym Muzeum Katyńskiego.

Muzeum Katyńskie jest symbolicznym cmentarzem upamiętniającym ich ofiarę. W Muzeum Katyńskim znajdują się pamiątki po nich, które mają charakter relikwii. Muzeum Katyńskie jest miejscem, które jest odwiedzane przez polską młodzież, bo zadaniem, jakie sobie postawiliśmy dziś, jest to, żeby ówczesne kłamstwo katyńskie nie zostało zastąpione niewiedzą na temat zbrodni ludobójczej popełnionej przez sowietów w 1940 r. Z tego zadania konsekwentnie się wywiązujemy – mówił Mariusz Błaszczak.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to czas szczególny dla bliskich osób, które zostały zamordowane przez sowietów. Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Saryusz-Skąpska przyznała, że rodziny długo czekały na ten dzień. To jest nasze zwycięstwo, ich zwycięstwo – podkreśliła. Jednocześnie Saryusz-Skąpska zwróciła uwagę, że ten dzień ma w sobie także posmak niepokoju, porażki i pytania.

Dlaczego jest nas dzisiaj tak niewielu? Dlaczego świadomość istnienia Muzeum Katyńskiego, nawet w mieście stołecznym Warszawa, jest nikła? Dlaczego – to jest najważniejsze pytanie – nie jesteśmy dziś w Katyniu? Dlaczego nie jesteśmy na którejś z katyńskich nekropolii? Dlaczego specjalne pociągi nie jeżdżą już do Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni? Dlaczego na tamtych miejscach, o których słyszymy wiele ważnych i wielkich słów, to nie my składamy dzisiaj kwiaty? To pytanie, ten niepokój jest w nas – wskazała Izabella Saryusz-Skąpska.

Do zbrodni katyńskiej doszło wiosną 1940 r. Funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zamordowali ok. 22 tys. polskich obywateli, elity II RP.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl