J. Gowin: Opozycja może składać wnioski o wotum nieufności, ale my te głosowania wygramy

W wywiadzie dla TV Trwam wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył, że Zjednoczona Prawica ma w Sejmie większość i do tej pory wygrała wszystkie ważne głosowania w Sejmie, więc o wotum nieufności dla rządu premier Szydło również wygra. Minister szkolnictwa wyższego odniósł się także do kwestii wyboru na stanowisko przewodniczącego RE Donalda Tuska oraz do zagrożeń płynących z polityki obecnie prowadzonej przez Unię Europejską.

Dziś Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Jak wskazał wicepremier Jarosław Gowin, Zjednoczona Prawica ma większość w Sejmie i na pewno wygra to głosowanie.

Opozycja ma prawo do tego, aby składać wniosek o wotum nieufności. Nie można się o to obrażać. Natomiast zmierzymy się w głosowaniu i to wygramy. Koalicja rządowa ma większość w Sejmie. Wygraliśmy wszystkie ważne głosowania w Sejmie i na pewno wygramy głosowanie nad wotum zaufania dla rządu – powiedział polityk.

Dotychczasowa formuła integracji europejskiej znajduje się na ostrym zakręcie – dodał minister szkolnictwa wyższego.

Przykładem złego stanu obecnej formuły integracji europejskiej był wybór na przewodniczącego Rady Europejskiej osoby, która nie miała poparcia własnego kraju. Nasz rząd zdecydowanie widzi przyszłość Polski w ramach Unii, ale powinna być to inna Unia Europejska niż obecnie. Unia powinna być taka, jaką zaplanowali ojcowie założyciele. To byli politycy chrześcijańscy, niektórzy z nich są w tej chwili wynoszeni na ołtarze. Taka „Europa ojczyzn” jest nam potrzebna, natomiast „Europa brukselskiej biurokracji” to jest droga w ślepą uliczkę. Tendencje odśrodkowe, które pojawiają się w ramach Unii Europejskiej, tj. Wielka Brytania, która już wyszła z Unii, silne ruchy odśrodkowe we Francji, Austrii, Holandii czy Włoszech, to wszystko jest konsekwencją próby narzucenia narodom Europy jednego superpaństwa. Na takie superpaństwo nie będzie zgody ani narodów europejskich, ani polskiego rządu – podkreślił Jarosław Gowin.

Jak zaznaczył wicepremier, wynik głosowania na przewodniczącego Rady Europejskiej na ostatnim szczycie Unii jest porażką polskiego rządu.

Byłbym nieszczery, gdybym próbował przedstawić wynik tego głosowania jako nasz sukces. To nie było oczywiście naszym sukcesem. Mieliśmy wcześniej pewne deklaracje ze strony naszych partnerów z innych krajów europejskich, że poprą polskie stanowisko. Widać, że w ostatniej chwili ulegli presji niemieckiej czy ze strony tego twardego rdzenia Unii Europejskiej, dla których kandydatura Donalda Tuska była po prostu kandydaturą wygodną. Musimy z tego wyciągnąć wnioski i zostawić tę sprawę za sobą – wskazał polityk.

Teraz należy skoncentrować się na tych sprawach, które z punktu widzenia Polski mają kluczowe znaczenie – dodał.

Chodzi tu głównie o kwestie klimatyczne. Narzucenie nam pakietu klimatycznego oznaczałoby straty dla polskiej gospodarki idące w setki miliardów złotych. Z drugiej strony natomiast oczekujemy rewizji unijnej polityki w sprawie imigrantów. Dziś prawie wszyscy rozsądnie myślący Europejczycy przyznają rację polskiemu rządowi, że otwarcie granic Europy dla milionów emigrantów z krajów Bliskiego Wschodu czy Afryki było śmiertelnym błędem. Jest to wielkie zagrożenie dla Europy – powiedział Jarosław Gowin.

W wywiadzie dla TV Trwam minister Jarosław Gowin odniósł się również do zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym, kwestii inwestycji w innowacyjność oraz ustawy dotyczącej utworzenia sieci szpitali. Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl