fot. PAP/Łukasz Gągulski

J. Gowin: Będę namawiał liderów Zjednoczonej Prawicy do szybszego odmrażania gospodarki

Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego plan trzech „i” to dobry wstęp do realizacji planu Sośnierza; będę jednak namawiał liderów Zjednoczonej Prawicy do szybszego odmrażania gospodarki – podkreślił prezes Porozumienia Jarosław Gowin.

„Ogłoszony przez Premiera i Ministra Zdrowia plan 3 I (izolacja, identyfikacja, informatyzacja) to dobry wstęp do realizacji planu Sośnierza. Będę jednak namawiał liderów Zjednoczonej Prawicy do szybszego odmrażania gospodarki” – napisał Gowin na Twitterze.

W czwartek premier Morawiecki zapowiedział, że od 20 kwietnia stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią; zostaną otwarte lasy i parki, złagodzone będą ograniczenia dot. liczby osób w sklepach i kościołach. W kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel i usługi.

Szef rządu podkreślił, że w sposób symboliczny można nazwać tę nową rzeczywistość zasadą trzech >>i<<: jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja. Jak wyjaśnił, izolacja to zachowanie właściwego dystansu, także przestrzeganie nakazu noszenia maseczek ochronnych, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa.

„Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty” – mówił premier.

Jak dodał, wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach.

„Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć, kto mógł potencjalnie być zakażony” – powiedział premier.

A informatyzacja – zaznaczył Morawiecki – to jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać.

„Jak najwięcej cyfrowych procesów po to, żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami” – powiedział premier.

We wtorek na konferencji prasowej w Krakowie Jarosław Gowin zaprezentował „plan Sośnierza”. Wyjaśnił, że przygotowywał go jeszcze jako wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, wraz z posłem Andrzejem Sośnierzem (Porozumienie).

„Ten plan nie jest konkurencyjny wobec działań rządu, tylko pogłębia, precyzuje i przyspiesza pewne działania” – zaznaczył.

Elementami tego planu są testy w kierunku koronawirusa na szeroką skalę, kontrola kontaktów Polaków, sieć izolatoriów zróżnicowanych ze względu na stan pacjentów oraz izolowanie grup szczególnego ryzyka.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl