fot. PAP/Grzegorz Michałowski

KGP: Policja sprawdziła już ponad 3,4 miliona osób poddanych kwarantannie

Policja sprawdziła już ponad 3,4 miliona osób poddanych kwarantannie – ostatniej doby ponad 112 tys. – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że policjanci będą również w miarę możliwości rozdawać maseczki, zwłaszcza osobom bezdomnym oraz informować o nakazie zakrywania ust i nos.

Jak zaznaczył w piątek rzecznik KGP, ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 112 tys. osób poddanych kwarantannie; od początku epidemii to już ponad 3,4 mln kontroli.

„Ostatniej doby tylko w ok. 220 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny. W ok. 30 przypadkach zwrócono się do nas o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.” – poinformował Ciarka.

Przypomniał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, skierowanych jest ok. 25 tys. funkcjonariuszy – głównie policjantów wspieranych przez straż miejską i żołnierzy. Rzecznik KGP podkreślił, że tym służbom policja dziękuje za wsparcie.

„Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. Wczoraj rozdając maseczki informowaliśmy obywateli o nowym obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wiele razy udowadnialiśmy, że potrafimy być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie może zarażać inne osoby” – zaznaczył Ciarka.

Poinformował też, że nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami.

„Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsadek i odpowiedzialność – zostańmy w domu dla naszego wspólnego dobra” – przekazał.

Dodał, że policjanci skontrolowali również ponad 100 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej.

„Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż praktycznie nie ujawniamy poważniejszych uchybień” – przekazał rzecznik KGP.

Podał również, że ponad 100 policjantów jest zarażonych kornowirusem, a od początku działań ponad 1900 było lub jest jeszcze na kwarantannie.

„Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki” – przypomniał Ciarka.

Dodał, że policjanci będą również w miarę możliwości rozdawać maseczki, zwłaszcza osobom bezdomnym oraz informować o nowym nakazie zakrywania ust i nosa.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl