fot. twitter.com/zus_pl

Przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień

Przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą od dziś wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień w ramach tarczy antykryzysowej 9.0. Jest też możliwość otrzymania świadczenia postojowego.

Z tarczy 9.0 może skorzystać 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

– Przeważająca działalność dla ubiegania się o różne formy wsparcia jest według stanu PKD na 31 marca. Jest to uwzględnienie głosu przedsiębiorców. Spadek przychodu, który jest potrzebny do wykazania poniesionej straty wynosi 40 proc. względem poprzedniego miesiąca, a na wniosek przedsiębiorców także do lutego 2020 roku. Przede wszystkim mamy możliwość przedłużenia składania wniosków aż do końca czerwca, a oświadczenia postojowe nawet do trzech miesięcy po ukończeniu pandemii – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.  

ZUS szacuje, że ze zwolnienia ze składek może skorzystać maksymalnie 425 tys. firm. Daje to kwotę wsparcia wynosząca około 2,5 mld zł.

Świadczenie postojowe może otrzymać z kolei 357 tys. firm i tu koszty również szacowane są 2,5 mld zł.

RIRM

drukuj