fot. pixabay.com

Rachmistrzowie telefoniczni od dziś będą dzwonić w celu zrealizowania wywiadu spisowego

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań pracę rozpoczynają dziś rachmistrzowie telefoniczni. Będą oni kontaktować się z osobami, które do tej pory nie spisały się samodzielnie przez internet lub infolinię.

Spis Powszechny ruszył 1 kwietnia i jest obowiązkowy. Przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny. Podstawową metodą zbierania danych jest wypełnienie formularza online, czyli tzw. samospis za pośrednictwem internetu, do czego zachęca GUS. Można też w tej sprawie zadzwonić na infolinię Urzędu.

Wywiady bezpośrednie z uwagi na pandemię na razie nie są realizowane. Dziś pracę rozpoczynają jedynie rachmistrzowie telefoniczni – o czym w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja mówił prezes GUS-u, Dominik Rozkrut.

– Od 4 maja nasi rachmistrzowie zaczną sami telefonować do osób, które się nie spisały. Będą oni realizować wywiady spisowe. Ze względu na pandemię nie przewidujemy wyjścia rachmistrzów do domów, natomiast będziemy dzwonić do tych, którzy nie spiszą się przez internet. (…) Będziemy się starali dzwonić do momentu aż uda nam się uzyskać z kimś kontakt. Realizujemy to w rozumieniu sytuacji różnych osób, staramy się do nich dostosować i być jak najmniej uciążliwi – powiedział Dominik Rozkrut.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Spis odbywa się raz na 10 lat. Obejmuje wszystkie osoby mieszkające stale lub czasowo w kraju oraz Polaków przebywających czasowo za granicą.

RIRM

drukuj