fot. PAP/Radek Pietruszka

ZUS – mimo pandemii  – nadal przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nawet w czasie pandemii regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie. Sprawdzane są zarówno wykorzystania zwolnienia, jak i samego orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

ZUS przypomina również, że kontrole L4 mogą przeprowadzać też pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 ubezpieczonych.

Ma to na celu m.in. sprawdzenie, czy pracownik przestrzega zaleceń lekarza oraz czy konieczna jest kontynuacja zwolnienia.

Krystyna Michałek, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS, zaznacza, że w związku z troską o bezpieczeństwo w czasie pandemii kontrola L4 przebiega inaczej.

– Obecnie lekarz-orzecznik ZUS-u w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić badanie osoby, dla której wystawiono zwolnienie lekarskie. Może także zażądać od lekarza, który wystawił zwolnienie, udostępnienia dokumentacji medycznej, która była podstawą do wystawienia zwolnienia, a w razie wątpliwości lekarze-orzecznicy mają również prawo skierować osobę na badanie do lekarza-konsultanta lub na badanie dodatkowe. Decyzja o sposobie kontroli danego zwolnienia podejmowana jest indywidualnie w każdej sprawie, z uwzględnieniem m. in. Danych zawartych w treści tego zwolnienia – wyjaśnia Krystyna Michałek.      

W całej Polsce w I półroczu br. ZUS przeprowadził ponad 143 tys. kontroli zwolnień lekarskich.

W konsekwencji wstrzymano 10 200 decyzji na dalszą wypłatę zasiłku chorobowego na łączną kwotę ponad 11 600 zł.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl