fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą odszkodowań dla pokrzywdzonych reprywatyzacją

Ustawa, która odblokuje wypłatę odszkodowań dla pokrzywdzonych reprywatyzacją, ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe przepisy zabezpieczą też mieszkania dla lokatorów budynków z roszczeniami.

To historyczny moment, w którym dzika reprywatyzacja w Warszawie odchodzi do przeszłości – podkreślił wiceminister sprawiedliwości, szef komisji reprywatyzacyjnej Sebastian Kaleta i dodał, że na te przepisy czekało bardzo wiele osób.

Nowe regulacje spowodują, że niedopuszczalne będzie reprywatyzowanie nieruchomości, w których zamieszkują lokatorzy – wskazał Sebastian Kaleta.

– Druga rzecz, która ma wymiar historyczny i związany z celem funkcjonowania komisji, czyli zadośćuczynienia tym, którzy byli pokrzywdzeni. Jak wiecie Państwo doskonale, komisja podejmowała bardzo wiele decyzji względem mieszkańców. Dotychczas wydaliśmy łącznie decyzję wobec 361 osób, takich decyzji było 278. To są decyzje, na podstawie których mieszkańcy powinni otrzymać odszkodowania lub zadośćuczynienia. Wiecie Państwo doskonale, że wszystkie te sprawy były zaskarżane poprzez sprzeciwy miasta Warszawa. Dotychczas było 260 sprzeciwów, a łączna kwota, która powinna trafić do mieszkańców, to kwota niemal 9 mln złotych – powiedział szef komisji reprywatyzacyjnej.

Na mocy tej ustawy pieniądze, które komisja odzyskała dla miasta stołecznego Warszawy – to jest kwota niemal 20 mln zł – zostaną przekazane na fundusz reprywatyzacji. Środki z rządowego funduszu w oparciu o wydane przez komisję decyzje zostaną wypłacone poszkodowanym.

RIRM

drukuj