fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Z. Ziobro: Prezydent nie może podpisywać bezprawnego procesu wyboru sędziów

Trzy osoby wybrane przez Sejm poprzedniej kadencji na sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostały zgłoszone z naruszeniem prawa. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że prezydent Andrzej Duda słusznie wstrzymuje się z ich zaprzysiężeniem.

Zbigniew Ziobro w trakcie konferencji transmitowanej przez TVP Info, zwrócił uwagę na zapis uchwalonej w czerwcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Stanowi, ona że prawo zgłaszania kandydatów na sędziów TK „przysługuje prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów”.

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że spójnik  „oraz” oznacza w tym wypadku, że kandydatura musi mieć poparcie i grupy posłów, i prezydium Sejmu.

Nasi eksperci dostrzegli fakt elementarny, który kompromituje przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i ich doradców. Tych pięciu kandydatów wybranych w poprzedniej kadencji zostało nieprawidłowo zgłoszonych. Cały proces ich wyboru jest obarczony błędami dyskwalifikującymi skuteczność wyboru, dlatego nie mogą zostać uznani sędziami w trybie przewidzianym przez ustawę. W związku z tym nie można wymagać od pana Prezydenta, aby podpisywał i brał odpowiedzialność za bezprawny proces wyboru sędziów poprzez poprzednią większość sejmową zdominowaną przez PO – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro powiedział, że wokół całej tej sprawy dokonuje się wiele manipulacji, a robią to zarówno politycy, jak i prawnicy, a także część mediów i ekspertów.  Minister ocenił, że nie przyjęli oni do wiadomości porażki, tego, że przegrali wybory.

RIRM

drukuj