PAP/Tomasz Gzell

Min. Z. Ziobro: Prokuratura działa w sposób zdecydowany i bezkompromisowy wobec przestępstw gospodarczych

Prokuratura działa w sposób pryncypialny i bezkompromisowy; liczba śledztw dotyczących spraw gospodarczych, wielkich afer znacząco wzrosła – powiedział w czwartek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro podczas czwartkowej konferencji podsumowującej pracę prokuratury podkreślił, że organ ten „działa w sposób zdecydowany, pryncypialny i bezkompromisowy zwłaszcza w obszarze tych przestępstw, które w sposób najbardziej znaczący uderzają w interesy polskiego państwa i polskiej gospodarki”.

Według Zbigniewa Ziobry, w obszarze ścigania przestępstw gospodarczych doszło do ogromnej zmiany w funkcjonowaniu prokuratury.

„Liczba śledztw dot. spraw finansowych, gospodarczych – zwłaszcza tych wielkich afer – znacząco wzrosła. Znacząco wzrosła też liczba osób, które usłyszały zarzut, choćby w sprawach tzw. wielkich wyłudzeń związanych z karuzelami VAT-owskimi. Zwiększyła się liczba oskarżonych i aresztowanych” – zaznaczył minister sprawiedliwości.

Jak dodał, ponad trzykrotnie wzrosła suma zabezpieczonego majątku odebranego przestępcom.

„To są bardzo wielkie pieniądze, które prokuratura odzyskuje dzięki tej zmianie, determinacji kierownictwa prokuratury i całego kierownictwa PK i znakomitej pracy wielu śledczych” – zaznaczył Prokurator Generalny.

PAP/RIRM

drukuj